Konec zlozvykům

29.08.2018

Napadá vás alespoň jeden zlozvyk, který máte? Jaký to je? Kdybych se na tohle zeptala ve společnosti lidí, věřím tomu, že by se nenašlo moc odvážlivců, kteří by šli "s kůží na trh." Zlozvyky jsou totiž častými společenskými tabu a lidi je často tají, často si je nechávají pro sebe jako svoje tajemství, aby se před druhými neshodili/nesnížili/nemuseli se za ně stydět.

Co lze vlastně považovat za zlozvyk, to co nám vadí nebo to, co vadí společnosti? Osobně bych považovala za zlozvyk to, co děláme a vadí to přímo nám, jelikož když nám něco nevadí, nevyvolá to v nás žádné špatné emoce ani výčitky a tím to pro nás není "zlé".

Pojďme se společně mrknout a otevřít tu tajemnou komnatu. Mezi zlozvyky, které lidi mívají, patří například: oddalování zvonění budíku, nestíhání a pozdní příchody, kouření, bezcílné bloumání na sociální síti, nakupování nepotřebných věcí, plýtvání potravinami, okusování nehtů, dloubání v nose či močení ve sprše.

Jak skoncovat se zlozvyky

Věřím tomu, že čím více člověka štve konkrétní věc, tím lépe půjde odstranit. Naštvání je totiž hybnou silou ke změně a ke skoncování s tím, co nám vadí. Zkuste také přímo pojmenovat vše, co vám na vašem zlozvyku vadí a naopak se zamyslet nad výhodami, plynoucí z odstranění nežádoucího chování. Samozřejmě ale záleží na tom, jak si to naplánujete. Při odstranění zlozvyku kouření by někomu mohlo sednout (místo náhlého skoncování) cigarety postupně omezovat, místo 20ti cigaret vykouřit jen 15, pak 10, pak 5 a nakonec žádnou. Je to o tom, jak si to stanovíte.

Základem pro rozloučení s našimi zlozvyky je však sebedisciplína. Náročné je to v tom, že když nám něco na sobě vadí a chceme to odstranit, jsme sami pro sebe tím kontrolorem a katem. Musíme mít silnou vůli a vydržet. Klidně si i každý den do kalendáře fajfkou označit, že jsme to zvládli. Ta fajfka pro nás může mít symbol toho: "jsem dobrý/á". Děláme to pro sebe. Je třeba opravdu vydržet, jelikož když jeden den polevíme a vykašleme se na to, bude pro nás snazší si udělat víc takových dnů.

Uveďme si na příkladu, jak se dá se svým zlozvykem pracovat: Sára trávila několik hodin denně bezcílným bloumáním na sociální síti. Díky tomu, že měla internet v mobilu, se tam mohla podívat prakticky úplně kdykoliv. A taky že jo. V každé volné chvíli to otevřela... když jela autobusem, v práci když zrovna nešel žádný klient, před spaním a při vstávání. Po nějaké době zjistila, že jí ta sociální síť nedělá moc dobře. Dostávala se k negativním zprávám ze světa, které tam četla; přátelé se tam prostřednictví fotek stále něčím chlubili a ona začínala mít pocit, že žije nedostatečný život. To ale není vše. Začala zjišťovat, jak jí to omezovalo, pořád jí někdo psal a ona odepisovala, byla jen napíchnutá na mobilu a nevnímala svět. Reálný život jí úplně protékal mezi prsty, tolik času, které věnovala prohlížením sociální sítě, by mohla věnovat úplně jiným, smysluplnějším věcem. Uvědomovala si to a štvalo jí to, hodně! A chtěla s tím něco udělat. Zprvu to bylo hodně těžké, jelikož ten zlozvyk byl tak veliký, že bez mobilu nedala ani ránu a automaticky ho vyndávala úplně všude. Nejsnazší by bylo zrušit u operátora internet v mobilu, ale ten pro nějaké věci zkrátka potřebovala, tak tudy cesta nevedla. Rozhodla se udělat alespoň nějaká opatření...nebrat si mobil do ložnice a bezprostředně před spaním a při vstávání se na něj nedívat. Párkrát vyrazila do města bez mobilu, a ač z toho byla zprvu totálně nesvá a připadala si jak "bez ruky", tak si uvědomila, jak svobodná je. Naučila se nereagovat na všechny zprávy ihned a přestala tak cítit pnutí. Zkoušela na sobě experiment při cestování - mobil nevyndat z kabelky. Zjistila, jak je svět rozmanitý, v autobuse sledovala lidi, slýchala rozhovory, zapovídala se s lidmi kolem sebe, dívala se z okýnka a přišlo k ní plno vjemů a zajímavých informací. Jindy využila cestu ke čtení knihy a zaléval jí pocit smysluplnosti. Tím, že se začala cítit líp, tím menší pro ni byl problém to měnit. Cítila se osvobozená.

Vyzkoušejte svůj zlozvyk proměnit v nějaký nový návyk a zpříjemněte si ho. Tím, že vás bude uspokojovat něco nového, si vytvoříte motivaci skoncovat se starým zlozvykem. Zkusme si to nastínit na příkladu. Adam věčně nestíhá a všude chodí pozdě. Při cestě do práce není schopen jít na dřívější spoj, aby si udělal nějakou časovou rezervu, jezdí až tím dalším a tím to stíhá taktak a mnohdy dobíhá. Štve ho to, ale nemá dostatečnou motivaci s tím něco udělat. Často si poránu všímá lidí, držících v ruce kávu a jak cítí tu vůni, dělá mu to obrovské chutě. Tak rád by se pro ni na přestupu z autobusu na tramvaj taky stavil a cestou si ji v klidu vypil. Jenže jak pospíchá, nemá ani čas si ji koupit. Rozhodl se to změnit, jezdit dřívějším spojem a každý den se potěšit vonící kávou. Do práce přichází příjemně naladěn a nejen, že se na ten rituál každé ráno těší, ale přináší mu to dobrý pocit z toho, že to dokázal změnit. Díky jedné zvládnuté změně dokáže proměňovat další své zlozvyky a měnit svůj život k lepšímu.

Vytvořte si webové stránky zdarma!